Kaynaktan Eve Doğalgaz

Kaynaktan Eve Doğalgaz

Kaynaktan Eve Doğalgaz

Üst Isıl değeri 8.8840 kcal/m3 yoğunluğu 0,67 kg/molan doğalgaz, Rusya'dan çıkartıldıktan sonra, Ukrayna ve Bulgaristan üzerinden boru hatlarıyla Türkiye'ye taşınmaktadır.

Malkoçlar Ölçüm ve Filtreleme İstasyonu'n da Türkiye'ye giren doğalgazın miktarının ölçülmesi ve filtrelenmesi işlemi yapılmaktadır. Malkoçlar ve Kırklareli Kompresör İstasyonları'n da basıncı 35 bara kadar düşmüş doğalgazın basıncı tekrar 70 bara çıkartılmaktadır.

Marmara Ereğlisi LNG İstasyonu'nda Cezayir, Nijerya ve Katar gibi ülkelerden gelen sıvılaştırılmış doğatgaz (LNG), gazlaştırılarak sisteme gaz halinde verilmektedir.

Esenyurt'taki RMS İstasyonu'nda İstanbul'a giren doğalgazın basıncı 70 bardan 20 bar seviyesine düşürülmekte ve gaz miktarı ölçülmektedir. Buradan İstanbul Avrupa yakasının doğalgaz dağıtımı yapılmaktadır.

Marmara Denizi geçişi ile, yaklaşık 100 m derinlikte 106 km uzunluğunda 2 adet 30 inçlik boru ile doğalgaz. Avcılar Ambarlı'dan Pendik sahiline çıkarak İstanbul Anadolu yakasına taşınmaktadır.

Pendik ve Esenyurt'ta bulunan kokulandırma istasyonlarında doğalgaza bazı kimyasal maddeler karıştırılarak kokulandırılmaktadır. Kokulandırmada genellikle tiyoeterler ve tiyoller kullanılmakta ve bu maddeler doğalgaza, çürük sarımsağa benzer bir koku vermektedir.

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

Şehiriçi doğalgaz dağıtımı sırasında E-5, TEM otoyolu gibi
karayolları engelleriyle karşılaşılmaktadır. Bu gibi durumlarda doğalgaz hattı boring uygulaması ile otoyolun altı delinerek karsıya geçirilmektedir.

Bazı durumlarda mevcut doğalgaz hatlarının potansiyelini artırmak için doğalgaz olan canlı hat delinerek diğer hatlarla bağlantı yapılmaktadır. Hot-top operasyonu denilen bu işlem, şebeke gazı kesilmeksizingerçekleştirilmektedir.

Çelik hatlar içinde dolaşan doğalgazın akışını kontrol etmek için şebeke içersinde vana odalarında vanalar kullanılmaktadır. Vana odaları yer altında özel olarak inşa edilmektedir.

Bölge regülatörüne 20 bar olarak gelen doğalgaz basıncı 4 bar seviyelerine düşürülüp filtrelenerek Polietilen dağıtım hatlarına sevkedilir.

Bölge regülatöründen sonra doğalgaz, servis kutusuna kadar 125,110 ve 63 mm çapında PE (Polietilen) borularla taşınmaktadır. İstanbul gibi dev bir metropolün karmaşık altyapısı içinde sokak sokak doğalgaz şebekesinin döşenmesi oldukça zor şartlar altında gerçekleştirilmektedir.

Bölge regülatöründen 4 bar olarak gelen doğalgaz son kullanıcıya servis kutuları ile ulaştırılmaktadır. Kullanıcının ihtiyacına göre doğalgaz basıncı burada 21 mbar ve 300 mbar seviyelerine düşürülerek dairedeki tesisata verilmektedir.

Servis kutusundan sonra bina içindeki tesisata ulaşan doğalgaz, son kullanıcının hizmetine sunulmadan önce birtakım ölçüm ve kotrollerden geçirilerek tesisatın güvenliği sağlandıktan sonra açılmaktadır.

İstanbul doğalgaz şebekesi 7 gün 24 saat sürekli kontrol edilmekte, kaçak, kaza ve arızalar anında farkedilmektedir. 187 Doğalgaz Acil telefonuna gelen her türlü ihbarlara istanbul'un neresi olursa olsun ortalama 15 dakikada ulaşılmakta ve anında müdahele edilmektedir.

Kısa adı İGABİS olan İGDAŞ Altyapı Bilgi Sistemi ile, İstanbul'un bütün cadde, sokak ve bina bilgileri ile doğalgaz şebekesinin haritaları dijital ortamda hazırlanarak bilgisayar ortamına aktarılmaktadır.

Kısa adı SCADA olan, Uzaktan Gözlem-Kontrol ve Veri Toplama Sistemi ile İstanbul'un bütün doğalgaz şebekesi 24 saat bilgisayar ortamında kontrol edilebilmekte ve olası bir problem anında farkedilmekte acil ekiplerimiz hemen harekete geçirilmektedir.

Ziyaret Bilgileri
Aktif Ziyaretçi1
Bugün Toplam8
Toplam Ziyaret70204
Döviz Bilgileri
AlışSatış
Dolar5.89385.9174
Euro6.53666.5628
Hava Durumu
Saat